auto mechanika warszawa wola
auto mechanika warszawa wola

Geometria kół 3D

*Ustawianie zbieżności kół* – jest to ustawienie kół pojazdu na jednej z osi, przy którym odległość między ich obręczami z przodu jest mniejsza niż z tyłu, sytuację odwrotną gdy odległość z przodu jest większa niż z tyłu obręczy nazywa się rozbieżnością kół.

Zbieżnością kół nazywa się także wielkość określającą ich odchylenie od równoległości Zbieżność kół mierzy się w milimetrach na krawędzi obręczy na wysokości obrotu przy ustawieniu kół do jazdy na wprost.

Podczas jazdy autem siły działające w układzie mocowania kół zmieniają ich zbieżność, koła nienapędzane mają tendencję do zmniejszenia zbieżności, napędzane do zwiększenia. Zbieżność występująca w czasie postoju pojazdu ma zapewnić równoległość kół podczas typowej jazdy samochodem. Mocowanie kół do wspólnej osi zapewnia ich równoległość.

Niepoprawna zbieżność powoduje, że oś obrotu koła nie jest prostopadła do kierunku ruchu samochodu. Opony na tak ustawionej osi nie toczą się w ich osi obrotu, w wyniku czego przenoszą siły boczne podobnie jak na zakręcie. Zjawiska te powoduje zwiększone zużycie opon szczególnie z jednej strony, wzrost oporów toczenia, a przez to zużycie paliwa oraz zmniejszenie przyczepności opony. W przypadku bardzo dużych odchyleń od poprawnej zbieżności lub występowania luzów w zawieszeniu zmieniających zbieżność w trakcie jazdy, może dochodzić do nieprawidłowego zachowania się pojazdu co wpływa na bezpieczeństwo nawet przy niewielkich skrętach, zmianie siły napędu na kołach napędzanych, co skutkować może zmianie kierunku podczas jazdy pomimo utrzymywania stałego położenia kierownicy.

Właściwie ustawianie geometrii kół gwarantuje bezpieczeństwo, pewne prowadzenie i prawidłowe zużycie opon.

Geometria kól 3D
Geometria kól warszawa
Geometria kól wola
MOTOWOLA
ul. Kolejowa 12
01-210 Warszawa
tel. 693 30 66 22
biuro@motowola.pl
Poniedziałek - Piątek
8.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 15.00